23 września 2016

akty z USC Łódź

Kilka tygodni temu udało mi się uzyskać z USC Łódź kserokopie aktów zgonu mojej prababci Rozalii Koprowskiej zd. Corn (Zorn) oraz jej syna, Hieronima, na którego ślad trafiłam niedawno.

Rozalia Koprowska zmarła 24.06.1957 r. w Łodzi w wieku 77 lat. Zgon zgłaszał jej syn, Józef (młodszy brat mojej babci). Akt już jest spisany w nowej, częściowo tabelarycznej formie.

akt zgonu Rozalii Koprowskiej zd. Corn

Hieronim Kazimierz Koprowski urodził się 08.01.1915 r. w Konstantynowie Łódzkim. Jego akt chrztu odnaleziony został wraz z aktami chrztów jego sióstr - Apolonii (mojej babci) i Eugenii (1913-1919). O istnieniu tej drugiej również nie wiedziałam.

akt urodzenia Hieronima Kazimierza Koprowskiego

Skoro był akt urodzenia, musiał też gdzieś znaleźć się akt zgonu. Pierwsze kroki skierowałam właśnie do USC Łódź i to był dobry trop. Okazało się, że Hieronim Kazimierz zmarł 06.05.1936 r. w Łodzi, przy ul. Limanowskiego 115 (lokalizacji i tego, czy się pokrywa to z dzisiejszym rozkładem ulic nie sprawdzałam jeszcze), na terenie parafii św. Antoniego Padewskiego. Zgon zgłaszał Bolesław Koprowski, starszy brat Hirka oraz Józef Cieślak. Z aktu wynika, że Hieronim był ślusarzem. Zmarł mając 21 lat. Niestety, przyczyny śmierci nie dane jest poznać. Akt został spisany z dwoma błędami - zamiast Hieronim Kazimierz pojawiło się imię Henryk oraz nazwisko panieńskie prababci Czorn zamiast Corn. Dopiero rok później został skorygowany na prawidłowe dane. 

akt zgonu Hieronima Kazimierza Koprowskiego

To pierwsze dokumenty z Łodzi, ale - jak tylko się uda - nie ostatnie.
Udostępnij ten wpis
Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.