2 listopada 2017

rodzina Menclów

Moi prapradziadkowie, Wiktoria z Kowalskich i Kacper Stera, mieli na pewno dziewięcioro dzieci (a przynajmniej do tylu udało mi się dotrzeć w dokumentach metrykalnych). Chciałam poświęcić ten wpis jednej z ich córek.Antonina Styra urodziła się 25.05.1878 roku we wsi Miklesz (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Złoczew). Ochrzczona została w kościele złoczewskim, a jej rodzicami chrzestnymi zostali Wawrzyniec Turek oraz Józefa Uwiała. W 1894 w parafii Chojne wyszła za mąż za Wojciecha Mencla, syna Karola i Rozalii z Talarków.
Wojciech Mencel urodził się w 1870 roku we wsi Zapole, ochrzczony w parafii brzeźnieńskiej. Jego rodzicami chrzestnymi byli Walenty Molik i Tekla Nowak.

akt chrztu Antoniny Styry
akt urodzenia Wojciecha Mencla

akt ślubu Wojciecha Mencla i Antoniny Styry

Jak to przed laty bywało, dzieci w małżeństwie było wiele. I nie inaczej było u Menclów.


Troje pierwszych, niestety, urodziło się martwo. Zostały zgłoszone w 1896, 1899 i 1900 roku w parafii p.w. św. Krzyża w Łodzi.

zgłoszenie martwourodzonego dziecka Antoniny i Wojciecha Menclów
1896 Łódź, par. św. Krzyża

zgłoszenie martwourodzonego dziecka Antoniny i Wojciecha Menclów
1899 Łódź, par. św. Krzyża

zgłoszenie martwourodzonego dziecka Antoniny i Wojciecha Menclów
1900 Łódź, par. św. Krzyża
Czwartym dzieckiem była córka, która odziedziczyła swoje imię po matce - czyli również Antonina. Urodziła się w 1901 roku we wsi Budziczna (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Sieradz), ochrzczona w parafii Chojne, chrzestnymi byli Kacper Styra (chyba mój pradziadek) oraz Franciszka Goździkowska. W tym samym kościele 24.01.1927 r. wyszła za mąż za Adama Michalskiego (adnotacja w akcie chrztu).

akt urodzenia Antoniny Menclówny
1901 Budziczna, par. Chojne

Piątym dzieckiem był syn, Stefan. Urodził się w Dąbrowie Wielkiej (także gm. Sieradz) w 1903 roku, ochrzczony w parafii chojneńskiej (natenczas parafia w Dąbrowie Wielkiej nie istniała), jego chrzestnymi byli Michał Lewandowski (mąż siostry Antoniny Menclowej, Józefy) oraz Wiktoria Nowicka. W akcie jest też adnotacja o ślubie z Józefą Szymczak w parafii Stolec 28.08.1927 r.

akt urodzenia Stefana Mencla
1903 Dąbrowa Wielka, par. Chojne


Kolejne dziecko to Wiktoria urodzona w 1905 r. w Dąbrowie Wielkiej. Ochrzczona w Chojnem, a jej rodzicami chrzestnymi zostali Stanisław Sodalski i Elżbieta Wdowiak. Wyszła za mąż za Władysława Tyrę (niestety, nie wiem, w którym roku).

akt urodzenia Wiktorii Menclówny
1905 Dąbrowa Wielka, par. ChojneW 1907 roku rodzi się Zofia - ostatnie dziecko urodzone w Dąbrowie Wielkiej. Chrzest odbył się w Chojnem, a rodzicami chrzestnymi zostali Apolinary Janas i Stanisława Frątczak (Frontczak). Z tego, co się dowiedziałam, zmarła w dzieciństwie.

akt urodzenia Zofii Menclówny
1907 Dąbrowa Wielka, par. Chojne


Następne dzieci rodzą się już w parafii Stolec, a pierwszym z nich była Weronika. Urodziła się we wsi Gronów (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Burzenin) w 1910 roku. Ochrzczona w Stolcu, jej rodzicami chrzestnymi zostali Ignacy Jerzyk i Ewa Królewicz (siostra Antoniny Menclowej). Weronika zmarła 5.11.1978 roku w Gronowie (akt zgonu w USC Burzenin). Wyszła za mąż za Mularczyka.

akt urodzenia Weroniki Menclówny
1910 Gronów, par. StolecW 1912 roku w Gronowie przychodzi na świat Marianna, a do chrztu podają ją Marcin Królewicz (szwagier Antoniny Menclowej) oraz Antonina Kozłowska. Zmarła 25.04.1992 r. w Sieradzu (wzmianka w akcie).

akt urodzenia Marianny Menclówny
1912 Gronów, par. Stolec


Kolejnym dzieckiem urodzonym w Gronowie był Edward. Urodził się 3.01.1914 r., zmarł 12.03.1992 r. w Łodzi. 14.10.1948 r. ożenił się z Janiną Grandos. Informacje o nim mam z koperty dowodowej.Ostatnim znalezionym przeze mnie dzieckiem Antoniny i Wojciecha Menclów był Marian. Urodził się 4.04.1915 r. w Gronowie, zmarł 11.02.1995 r. w Łodzi. Jego żoną była Pelagia z Kowalczyków (ślub najprawdopodobniej w Stolcu). Informacje o nim również tylko z koperty dowodowej.W sumie odnalazłam jedenaścioro dzieci. Nie jestem pewna, czy to już wszystkie.
Ostatnio udało mi się nawiązać kontakt mailowy z potomkami trojga z nich - Antoniny (prawnuczek Guillaume), Wiktorii (prawnuczka Marta) i Stefana (syn Wiesław). Mam nadzieję, że dzięki temu uda mi się ustalić choć troszkę historii tej gałęzi rodziny.
Udostępnij ten wpis

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.