6 czerwca 2017

testament pradziadka Mikołaja

Ponad rok temu otrzymałam skany dokumentów z AP Łowicz - konkretnie to umowa przedślubna Mikołaja Wierzbickiego i Antoniny Sieradzkiej (Sierackiej) oraz testament Mikołaja Wierzbickiego. Do tej pory wiedziałam, że umowa przedślubna nie została sporządzona, ale jednak okazuje się być inaczej. Z tłumaczeniem dokumentu będzie problem, bo jest napisany cyrylicą, ale może jakoś uda mi się znaleźć tłumacza.
Jeśli chodzi o testament pradziadka Mikołaja, to sprawa jest troszeczkę łatwiejsza, gdyż część dokumentu jest napisana po polsku.
Tekst, który jest po polsku w testamencie brzmi następująco:

"W intencji przedślubnej, zawartej z żoną moją Antoniną z Sieradzkich przed Rejentem w Łowiczu Piramowiczem 30.04./13.05.1907 r za nr 401, ojciec mój zapisał mi na własność przez udział majątkowy, część osady tu, w Dzierzgowie, pod numerem tabeli 42, mianowicie, 11 morgów gruntu od strony Mateusza Niedźwiadka, pół domu od strony tegoż Niedźwiadka, pół stodoły od strony wschodniej, pół chlewów z południowej strony z drzewami na tej przestrzeni, oraz jednego konia, martwy inwentarz rolny i narzędzia. Z mocy warunków intercyzy, żona moja należy do połowy tego majątku, który obciążony jest jeszcze spłatą rubli 200, należną bratu memu Janowi i alimentami dla ojca mego. Mam jednego syna, Franciszka, dwuletniego. Nie chcąc, by gospodarka zmarniała, wobec małoletności syna, przez testament ten majątek mój, to jest niepodzielną połowę powyżej opisanej części osady, obciążonej alimentami dla mojego ojca, zapisuję żonie Antoninie z warunkiem, by spłaciła synowi Franciszkowi, gdy dojdzie do lat pełnych, rubli 200 bez procentu jako schedę z części obowiązkowej mego majątku, a także rubli 200 bratu memu Janowi, stosownie do aktu za nr 401 - również, aby spłaciła dług, zaciągnięty przeze mnie samego w kasie pożyczkowej gminy Łyszkowice w ilości rubli 250 i Marcinowi Paradowskiemu z Dzierzgowa rubli 70 z wekslu przez nas obojga wydanego. Taka jest ostatnia moja wola.".

Dokument podpisali Mikołaj Wierzbicki, brat ojca mojego pradziadka (stąd ten zapis, że był synem Rocha), Franciszek Pokora, Franciszek Kralski (?), Józef Pliszka i Bartłomiej Młynarski.


podpisy świadków na testamencie Mikołaja Wierzbickiego, mojego pradziadka


Mikołaj zmarł 21.04.1911 r. krótko po spisaniu testamentu. W akcie zgonu nie podano jego przyczyny. Miał tylko 25 lat.
Udostępnij ten wpis
Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.