4 kwietnia 2016

o Bakowiczach po raz drugi

Ostatnio stworzyłam notkę o rodzeństwie mojej prababci Antoniny Firas z Bakowiczów, co by móc się przekonać, jak się łączy moja gałąź rodziny z gałęzią nowo poznanej Cioci Stasi. Skończyłam ją obiecując sobie, że rozpiszę rodzeństwo ojca Antoniny, Wojciecha Bakowicza. I to właśnie mam zamiar dzisiaj zrobić.


Wszystko zaczęło się na terenie parafii w Burzeninie (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Burzenin). 12.01.1817 r. w tamtejszym kościele ślubują sobie Wawrzyniec Bak i Katarzyna Szcześniak, których krótką historię zamieściłam tutaj.

akt ślubu Wawrzyńca Baka vel Bakowicza i Katarzyny SzcześniankiPierwszym dzieckiem, które udało mi się odnaleźć, była Agnieszka Bak. Urodziła się 14.01.1821 r. we wsi Ligota. 

akt urodzenia Agnieszki Bak, córki Wawrzyńca i Katarzyny ze Szcześniaków

Zbyt długo rodzice się nią nie nacieszyli, bowiem 08.04.1822 r. Agnieszka umiera.

akt zgonu Agnieszki BakDrugim dzieckiem Wawrzyńca i Katarzyny był mój 3x-pradziadek, Wojciech Bak vel Bakowicz, o którym się rozpisywać za wiele nie będę, bo notka jest tutaj.
Urodził się 09.04.1823r. w Ligocie, zmarł 20.01.1881r. w Okręglicy.
Trzecie z kolei dziecko to Andrzej Bak. Urodził się 12.11.1825 r. w Ligocie.

akt urodzenia Andrzeja Baka, syna Wawrzyńca i Katarzyny ze Szcześniaków

Niestety, 31.01.1826 r. Andrzej zmarł, także w Ligocie.

akt zgonu Andrzeja Baka13.01.1827 r. w Ligocie rodzi się kolejne dziecko Wawrzyńca i Katarzyny, Paweł Bak. Rodzicami chrzestnymi zostali Paweł Witczak i Zofia Kaczmarkowa.

akt urodzenia Pawła Baka, syna Wawrzyńca i Katarzyny ze Szcześniaków

20.09.1827 r. niestety Paweł zmarł.

akt zgonu Pawła BakaCzwarte dziecko to Wincenty Bak, urodzony 13.07.1828 r. w Ligocie, a jego rodzicami chrzestnymi byli Franciszek Domagała i Józefa Witczakowa.

akt urodzenia Wincentego Baka, syna Wawrzyńca i Katarzyny ze Szcześniaków

Niestety, 07.04.1863 r. Wincenty umiera w Okręglicy (par. Dąbrowa Wielka). W nazwisku pojawia się już końcówka "-owicz".

akt zgonu Wincentego BakowiczaNastępnym z kolei dzieckiem była Brygida Bak. Urodziła się 11.09.1832 r. w Tyczynie (par. Burzenin), a jej rodzicami chrzestnymi zostali Maciej Siewierski i Małgorzata Nowakowa.

akt urodzenia Brygidy Bak, córki Wawrzyńca i Katarzyny ze Szcześniaków

Dalszych losów Brygidy nie znam, aktu zgonu nie znalazłam, ale wszystko przede mną.Drugim dzieckiem urodzonym w Tyczynie była Antonina Bak. Przyszła na świat 31.05.1834 r., a jej rodzicami chrzestnymi zostali Ignacy Wdowiński i Józefa Franina (Frania).

akt urodzenia Antoniny Bak, córki Wawrzyńca i Katarzyny ze Szcześniaków

Niestety, prawdopodobnie tuż po przeprowadzce rodziny z Tyczyna do Sokołowa (par. Dąbrowa Wielka), Antosia umiera, a dzieje się to 20.01.1837 r. W akcie spisanym przez proboszcza pojawia się błąd, bo zostały zamienione nazwiska rodziców. Wawrzyniec staje się Szcześniakiem, a Katarzyna z Bakowiczów, ale takie przypadek mógł się wydarzyć, w końcu byli niedawno osiedleni, ksiądz mógł dokładnie nie znać, albo akt był przepisywany później z błędem.

akt zgonu Antoniny Bakowicz, błędnie opisany jako Szcześniakowej


Jak wspomniałam wyżej, rodzina przeniosła się z Tyczyna do Sokołowa. Tam 04.04.1837 r. rodzi się Stanisław Bakowicz. Nazwisko dorobiło się po przeprowadzce końcówki "-owicz", ale przyczyna tej zmiany nie jest mi znana. Może Wawrzyniec chciał być postrzegany jako "z tych Bakowiczów", którzy byli burmistrzami miasta Burzenina?

akt urodzenia Stanisława Bakowicza, syna Wawrzyńca i Katarzyny ze Szcześniaków

Stanisław ożenił się 17.09.1855 roku z Józefą Jabłońską w Burzeninie. Co ciekawe, w akcie ślubu znów staje się "Bakiem", jego ojciec także.

akt ślubu Stanisława Baka vel Bakowicza i Józefy Jabłońskiej

Dzieci tej pary to na pewno:
 • Michał (1857-?)
 • Wincenty (1859-1875).

Nie znam miejsca i daty zgonu Stanisława i jego żony.Kolejnym dzieckiem Wawrzyńca i Katarzyny była Antonina Bakowicz. Urodziła się 14.01.1840 r. w Sokołowie, jej rodzicami chrzestnymi byli Wincenty Mielcarek i Wiktoria Bączka (Bąk). Imię dostała w "spadku" po zmarłej wcześniej siostrze.

akt urodzenia Antoniny Bakowicz, córki Wawrzyńca i Katarzyny ze Szcześniaków
ciąg dalszy aktu urodzenia Antoniny Bakowicz

Niestety, Antonina podzieliła los swojej siostry i zmarła 13.10.1841 r. w Okręglicy.

akt zgonu Antoniny Bakowicz


Następne z kolei urodzone w tej rodzinie dziecko to Józef Bakowicz. Urodził się 23.01.1842 r. w Okręglicy, a jego rodzicami chrzestnymi byli Łukasz Dalecki i Rozalia Grzelaczka (Grzelak).

akt urodzenia Józefa Bakowicza, syna Wawrzyńca i Katarzyny ze Szcześniaków

Józef ożenił się z Zuzanną Jakubowską 11.11.1860r. w Dąbrowie Wielkiej. Dochowali się sporej gromadki dzieci:
 • Cyprian (1862-1865)
 • Wincenty (1865-1955) => ożenił się z Agnieszką Wojciechowską
 • Józef (1867-?) => ożenił się z Anną Radecką
 • Paweł (1871-?) => ożenił się z Marianną Podsiadło vel Radecką
 • Antoni (1873-?) => ożenił się z 1) Rozalią Radecką 2) Józefą Wojciechowską (siostra w/w Agnieszki)
 • Wojciech (1875-1950) => ożenił się z Rozalią Urbaniak
 • Teodor (1878-1939) => ożenił się z Józefą Ograbek
 • Helena (1879-?) => wyszła za Wawrzyńca Czekalika
 • Stanisław (1884-?) => ożenił się ze Stanisławą Banaś
 • Bronisława (1888-?) => wyszła za Adama Szalińskiego
 • Marianna (?-?)
 • Małgorzata (?-?) => wyszła za 1) Antoniego Piwnika 2) Piotra Tomczyka.
Przypadkowo jakiś czas temu nawiązałam kontakt internetowy z potomkami Teodora Bakowicza, a wczoraj zadzwoniła do mnie potomkini Wincentego Bakowicza, z którą - jak się okazuje - mamy też wiele wspólnego od strony rodziny Sobierajów - nasi pradziadkowie byli braćmi, a jej mama jest chrześnicą mojej babci :-)

Józef Bakowicz zmarł w 1928 r.


Jako ostatnie dziecko 15.04.1844 r. w Okręglicy rodzi się Piotr Bakowicz. Jego rodzicami chrzestnymi zostali Leon Bąk i Józefa Mielcarkowa.

akt urodzenia Piotra Bakowicza, syna Wawrzyńca i Katarzyny ze Szcześniaków

Niestety, 06.11.1845 r. Piotr umiera.

akt zgonu Piotra Bakowicza

Tylu dzieci się doszukałam. Myślałam, że to już wszystkie, ale najprawdopodobniej jest jeszcze jeden syn, Roch Bakowicz. 100% pewności nie mam, że jest on związany z nimi, ponieważ dane w akcie jego ślubu z Reginą Małysiak wykluczają się z prawdą - tam jest informacja, że jest synem Wawrzyńca i Katarzyny Bakowiczów, ale również napisano, że oni nie żyją, co nie jest prawdą. Ślub był w 1838 r., a Wawrzyniec zmarł w 1852, a Katarzyna w 1876. Uroczystość odbyła się w Strońsku, pod drugiej stronie Warty, w tym czasie rodziły się kolejne dzieci, może rodzice młodego nie mieli jak dotrzeć na ślub, bo nie miał się kto zająć dziećmi, których była gromadka przecież. Jedyne, co mnie trzyma przy myśli, że to jednak jest syn moich przodków, to fakt urodzenia w Ligocie (choć aktu w przybliżonym czasie narodzin nie znalazłam).

akt ślubu Rocha Bakowicza i Reginy Małysiak


A tak przedstawia się mapa miejsc, w których mieszkali Bakowicze. Jak widać, nie są one daleko od siebie.


Kolejny cel - wycieczka w rodzinne strony przodków - do kuzynki do Okręglicy. Dostaliśmy zaproszenie telefoniczne, co by ich odwiedzić, więc może w któryś weekend uda mi się zrealizować plan :-)
Jeśli chodzi o dalsze rozważania o Bakowiczach - nie mam już za wiele informacji. To, co wiem, zamieściłam w notce o Wawrzyńcu i Katarzynie, którą można przeczytać tutaj.
Udostępnij ten wpis
Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.