12 sierpnia 2014

3xpra-dziadkowie cz. 10

Kolejną parą przodków są Franciszek Michałowski i Elżbieta Kowalska vel Koźmińska.

Franciszek Michałowski urodził się we wsi Mnich ok. 1813r. Był synem Izydora i Marianny. Niestety, nie udało mi się ustalić, do jakiej parafii ów Mnich należał i tym samym aktu urodzenia nie posiadam. Franciszek zmarł 28.12.1852r. w Rębowie, par. Mikołajewice, pow. pabianicki. 

akt zgonu Franciszka Michałowskiego
Elżbieta Kowalska / Koźmińska / Grobelna urodziła się ok. 1817r. w Janowicach, par. Mikołajewice. Aktu urodzenia nie znalazłam, choć te roczniki są dostępne. W akcie małżeństwa jest napisane, że była córką Agaty Grobelny. Więc skąd pojawia się Koźmińska? Bo Kowalska to takie popularne, że może dali jej tak na nazwisko, żeby nie było, że jest panieńską córką swojej matki. Mnóstwo domysłów mogłabym snuć, a prawda się gdzieś schowała i nie wyjdzie, póki będzie na to czas.

Franciszek i Elżbieta wzięli ślub w parafii Mikołajewice 19.02.1833r. 

akt ślubu Franciszka Michałowskiego i Elżbiety Koźmińskiej

EDIT z dnia 21.10.2014r.:

I zaczęło się wesoło. A wszystko przez telefon od siostry, bo chciała się dowiedzieć o przodków do pracy  domowej siostrzeńca ;-) Ale do rzeczy:
Udało mi się znaleźć 2 akty dotyczące Elżbiety Kowalskiej - bo to już jest niemal na 100% pewne, że jednak Kowalska jej było.

Kiedy Franciszek Michałowski zmarł w 1852 roku Elżbieta została sama z dwójką dzieci - Walentym i Antoniną. Po kilku latach - dokładnie 24.06.1861r. w kościele w Mikołajewicach bierze ślub z Andrzejem Koprowskim, który - UWAGA! - jest przyrodnim bratem jej zięcia, Antoniego.

akt ślubu Andrzeja Koprowskiego i Elżbiety Kowalskiej-Michałowskiej

I tu w akcie ślubu figuruje już jako Elżbieta z Kowalskich. Czemu tak? Jej matka, Agata Grobelna, w 1826 roku bierze ślub z Józefem Kowalskim (który był świadkiem na ślubie Elżbiety z Franciszkiem). Stąd pojawia się nazwisko, ale również duża rozbieżność prawdziwego wieku Elżbiety. Według ślubu z Franciszkiem urodziła się ok. 1814, wg ślubu z Andrzejem w 1826. I bądź tu Genealogu mądry... Może dojdę kiedyś do prawdziwej daty urodzin.

akt zgonu Elżbiety Kowalskiej-Michałowskiej-Koprowskiej
Elżbieta zmarła 30.01.1879r. w Nowej Gadce, na terenie parafii św. Mateusza w Pabianicach, obecnie to już dekanat Łódź-Ruda. Podane są w akcie błędne dane dotyczące rodziców.

EDIT z dn. 12.01.2015r.:

Mam już akt urodzenia Elżbiety. Była ona dzieckiem panieńskim, zarejestrowana została w parafii w Skoszewach, niedaleko Łodzi; urodzona w Warszewicach 5.12.1816r., czyli blisko daty wyliczonej z pierwszego ślubu. Zgłoszenia dziecka dokonała akuszerka, ale był też obecny ojciec Agaty, Józef Grobelny.

akt urodzenia Elżbiety Grobelnej-Kowalskiej

ciąg dalszy aktu urodzenia Elżbiety Grobelnej-KowalskiejUdostępnij ten wpis
Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.