4 lipca 2014

2x-pradziadkowie cz. 2

Druga para moich pra-pra-dziadków to Franciszek Pryk vel Prysiński i Florentyna Małolepsza.

Franciszek Pryk vel Prysiński urodził się 25.02.1873r. we wsi Stoczki, która należała wówczas do parafii Chojne. Rodzice jego to Łukasz Pryk i Agnieszka z Cieszoników. Pra-pra-dziadek zmarł w 1952 roku.

akt urodzenia Franciszka Pryka vel Prysińskiego

Franciszek miał ośmioro rodzeństwa:
  • Tomasz (1866-?)
  • Wiktoria (1867-1873)
  • Józef (1871-?)
  • Dionizy (1875-1955)
  • Ignacy (1893-?)
  • Władysława (?-1887)
  • Florentyna (?-?)
  • Zofia (?-?).
Żeby było ciekawiej, wśród najbliższej rodziny pojawiają się różne formy nazwiska Pryk, a mianowicie: Pryczaszek, Pryciaszek, Pryczaszczyk.

Florentyna Małolepsza urodziła się 1.07.1880r. w Piotrowicach, na terenie parafii Charłupia Mała. Była córką Wawrzyńca i Jadwigi z Pietrzaków. Żeby zdobyć akt jej urodzenia musiałam wybrać się do Archiwum i przekopać mikrofilmy parafialne. Ale udało się i znalazłam ów akt i mogę go z dumą wkleić. Niestety, mój aparat nie robi dobrych zdjęć, więc na razie musi wystarczyć taki. Jak udostępnią na Genetece, to pewnie pojawi się ładniejsze. Z tego, co mówiła mi Babcia, to Florentyna zmarła w czasie II wojny światowej w lubelskiem, gdzie zostali wysiedleni razem z mężem.

akt urodzenia Florentyny Małolepszej

Franciszek Pryk i Florentyna Małolepsza pobrali się 21.11.1898r. w Brzeźniu. Udostępniony jest już akt ich ślubu.


akt ślubu Franciszka Pryka i Florentyny Małolepszej


W małżeństwie szybko pojawiły się dzieci, doliczyłam się dziesiątki. Na pewno jedna z córek zmarła niedługo po narodzinach. W 1935 roku prapradziadek wystąpił o zmianę nazwiska "Pryk" na "Prysiński", a dokonał to na podstawie jednej z ówczesnych ustaw o nazwiskach uwłaczających. I odtąd zarówno małżonkowie, jak i synowie, zaczęli nosić nazwisko Prysiński. Córki były już wówczas mężatkami. Przypadkiem ktoś z internetowych genealogów przesłał mi znalezioną decyzję o zmianie nazwiska.


decyzja o zmianie nazwiska


Udostępnij ten wpis
Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.